Aktualności‎ > ‎

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA „ W ŚWIECIE FOLKLORU” ERASMUS +

opublikowane: 28 wrz 2017, 00:31 przez Sekretariat Sekretariat
W dniach 18 - 24 września 2017 roku w 6-38 HP Gorlice młodzież naszej szkoły brała udział w projekcie wymiany międzynarodowej pn „W świecie folkloru” w programie Erasmus + . Program skierowany był do 20-osobowej grupy młodzieży z Polski i Słowacji.

Młodzież słowacka to uczestnicy Centrum Wolnego Czasu w Starej Lubowni, stronę Polską reprezentowali uczestnicy Hufca Pracy z Gorlic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, tj. Małgorzata Ligęza, Natalia Obrzut, Natalia Warzecha, Adam Stawiarski, Sebastian Dyl, Jakub Zięba, Mateusz Jachowicz, Artur Apriasz.

Głównym założeniem projektu było wychowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze, pobudzanie wrażliwości młodzieży na doznania artystyczne oraz wszechstronny rozwój osobowości uczestników. Ponadto jego ideą było rozbudzenie ciekawości młodego człowieka i zainteresowania go historią, kulturą oraz tradycją własnego regionu, a także poznanie wielokulturowości obu krajów poprzez różne aspekty kultury. Projekt zawierał ciekawy harmonogram działań oraz wiele atrakcji dla młodzieży.

Uczestnicy zakwaterowani zostali w Willi Ludwinów w Gorlicach, a opiekę nad grupami sprawowali: Pavlina Bačinská, Grzegorz Tumidajewicz oraz Małgorzata Szpera.

W tym czasie młodzież brała udział w różnorodnych zajęciach, m.in. w Grze Miejskiej pt.„Historia Biecza od Średniowiecza”, której trasa wiodła przez najciekawsze jego zakątki. Ponadto młodzież zwiedziła Dom z Basztą, gdzie mieści się najstarsza na Podkarpaciu apteka oraz Turmę pod wieżą ratuszową i znajdującą się tam szkołę katów.

Bardzo interesującą lekcją kultury, tradycji i zwyczajów regionu był wieczór polski, gdzie młodzież wzięła udział w warsztatach tańca pogórzańskiego prowadzonych przez członków Kapeli Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie”. W trakcie jego trwania zaprezentowano gościom ze Słowacji stroje pogórzańskie, a przy akompaniamencie kapeli wspólnie śpiewano regionalne piosenki oraz biesiadowano kosztując potrawy regionalne.  Ponadto młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych z etnodizajnu inspirowanych tradycyjnym ludowym wzornictwem i technikami rękodzielniczymi. Uczestnicy projektu odwiedzili naszą szkołę i istniejącą w niej Izbę Regionalną, Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, gdzie wzięli udział w warsztatach pszczelarskich oraz degustacji miodów. Wizyta w „Sądeckim Bartniku” zakończona została przejażdżką wozem konnym po okolicy.

Uczestnicy projektu brali udział w bogatej ofercie zajęć, turniejów sportowych i innych dodatkowych atrakcji. Młodzież uzyskała szeroką wiedzę na temat kultury, folkloru, historii, walorów krajoznawczych i kulinarnych Małopolski oraz Słowacji, a w szczególności rejonów, z którego pochodzą i gdzie obecnie się kształcą. Pokazanie odmienności i różnorodności kultur osób z innych krajów, ale także z innych regionów uświadomiło młodym ludziom, że to co inne, nie musi być gorsze, obce, czy zagrażające. Dodatkowo młodzież zdobyła  nowe kompetencje językowe poprzez utworzone już pierwszego dnia mini słowniki, poznała gry, tańce, piosenki oraz kuchnię kraju partnera. Zawiązane przyjaźnie utrzymają się na długo, gdyż młodzież znakomicie się zintegrowała. Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów oraz nagród rzeczowych dla uczestników projektu. Młodzież przygotowała prezentację multimedialną oraz wykonała wystawę zdjęć z całego projektu. Pożegnanie odbyło się w rodzinnej atmosferze, młodzież miała okazję się pożegnać, wykonać pamiątkową fotografię i zakończyć projekt.

Comments