Aktualności‎ > ‎

Wolontariusze ZSZ w Bobowej na Spartakiadzie w Stróżach

opublikowane: 19 cze 2017, 01:54 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 19 cze 2017, 01:55 ]
    W sobotę 10 czerwca odbyła się kolejna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych organizowana dwa razy w roku przez Fundację Osób Niepełnosprawnych im Ojca Pio w Stróżach. Od samego początku na zaproszenie senatora Stanisława Koguta w przygotowaniu i rozegraniu wielu konkurencji sportowych pomagają wolontariusze - nauczyciele i uczniowie z ZSZ w Bobowej. Każda Spartakiada to duże wydarzenie gromadzące w Stróżach setki osób niepełnosprawnych, na co dzień uczestniczących w Warsztatach Terapii Zajęciowej niemal z całej małopolski. Zmaganiom sportowym towarzyszą zwykle koncerty, pokazy czy inne atrakcje w z udziałem  znanych i lubianych artystów, sportowców itp. Spotkać tutaj można również wiele znaczących osób ze świata polityki, nauki i biznesu. Wszystko po to aby stworzyć osobom niepełnosprawnym jak najlepsze warunki i możliwości rozwoju, integracji oraz ogólnie pojętej dobrej zabawy. Tym razem zebrani obejrzeli występ Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, popisy taneczne dzieci z Akademii Tańca Kolejarz, spotkali się także ze znanym strongmanem Tomaszem Kowalem.

Przed rozpoczęciem zmagań sportowych dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Narodowego Centrum Autyzmu – kolejnej inwestycji, która służyć będzie osobom niepełnosprawnym z całego kraju.

         To 21 spartakiada z naszym udziałem. Zwykle przyjeżdżamy tutaj grupą liczącą ok. 30 osób. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie w swoim wolnym czasie przez kilka godzin pracują przy organizacji tego wielkiego i wyjątkowego przedsięwzięcia. Najczęściej ci, którzy raz tutaj przyjechali chętnie biorą udział w kolejnych spartakiadach. To wyjątkowa lekcja integracji, empatii i otwarcia na problemy innych.

Kolejna spartakiada  została zaplanowana na wrzesień. Uczestnicy tej sobotniej już wyrażają chęć udziału w niej. Z pewnością dołączą do nich uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w ZSZ w Bobowej.

 

 

                                                                opracował: Janusz Średniawa


Comments