Aktualności‎ > ‎

UCZNIOWIE W KROŚNIEŃSKIM CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA

opublikowane: 15 lis 2017, 02:51 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 20 lis 2017, 04:01 przez Tomasz Gucwa ]

     27 października 2017 r. młodzież z naszej szkoły, uczestnicy z gorlickiego hufca odwiedziła Krosno w ramach trwającego programu edukacyjnego ,,Moja mała ojczyzna’’. Uczestnikami wycieczki byli: Dyl Karolina, Sarkowicz Paulina, Szarata Katarzyna, Bielewicz Klaudia, Totoś Justyna, Cieśla Dawid oraz Job Kamil. Wizyta w Mieście Szkła miała na celu kształtowanie poczucia więzi z krajem Ojczystym, a także z regionem pochodzenia poprzez poznanie jego dorobku kulturowego oraz dziedzictwa narodowego.

    Popularyzacja polskiej kultury i tradycji rozpoczęła się wizytą w Muzeum Podkarpackim. Uczestnicy w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupiego mogli podziwiać wystawę archeologiczną przedstawiającą historię osadnictwa sięgającą pierwszych śladów działalności człowieka, a także ekspozycje prezentujące pamiątki z I i II wojny światowej i konspiracji niepodległościowej po 1944 r. Ponadto młodzież miała możliwość zobaczyć ekspozycję największej w Europie kolekcji lamp naftowych związanych z historią oświetlenia oraz przemysłem naftowym ściśle łączącym się z terenem, z którego pochodzą. Dalsze poznawanie dorobku narodowego miało miejsce w Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie młodzi ludzie usłyszeli o historii krośnieńskiego szkła znanej nie tylko w Polsce, ale i również na arenie międzynarodowej. Młodzież oprócz tego na żywo zobaczyła proces produkcji szkła oraz pokaz jego zdobienia, a także ekspozycję pokazującą szeroką gamę szklanych wyrobów ukazujących zarówno szkło artystyczne jak i użytkowe.

    Wizyta w krośnieńskim Centrum była doskonałą okazją przygotowania uczestników do świadomego i prawidłowego odbioru historii oraz nabraniem szacunku do pozostawionego dziedzictwa narodowego. 


Galeria

Comments