Aktualności‎ > ‎

Obchody jubileuszu 120-lecia Szkolnictwa Zawodowego w Bobowej

opublikowane: 2 gru 2019, 04:33 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 9 gru 2019, 00:20 przez Tomasz Gucwa ]
    Uroczystą Mszą Świętą w bobowskim kościele parafialnym rozpoczęły się 29 listopada br. obchody 120-lecia Szkolnictwa Zawodowego w Bobowej.

To święto Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego, będącego spadkobiercą powstałej
w 1899 roku Krajowej Szkoły Koronkarskiej.

Przybyłych licznie gości: parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego  nauczycieli,  uczniów, emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, przedstawicieli pracodawców, absolwentów i sympatyków szkoły powitał jej dyrektor - Wojciech Szafraniec. Zebrani obejrzeli widowisko, na które złożyły się sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, występ wokalno- instrumentalny szkolnego zespołu „Gagatki”, obejmujący różne okresy historyczne pokaz strojów i fryzur a także z rozmachem stworzone projekcje multimedialne, ukazujące historię szkoły w trzech odsłonach. Tańczono również specjalnie przygotowanego na tą okoliczność poloneza. Miłym akcentem były video pozdrowienia i życzenia dla całej społeczności szkoły, przesłane z okazji jubileuszu przez zespół Pectus z Tomkiem Szczepanikiem - naszym absolwentem.

Ponieważ uroczystość połączona była ze świętem Patrona szkoły- Stanisława Wyspiańskiego, także w tym dniu odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły, co zważywszy na świąteczną atmosferę obchodów, było dla nich dodatkowym przeżyciem.

Uczniom okolicznych szkół podstawowych, biorącym udział w ogłoszonym z okazji jubileuszu konkursie plastycznym, wręczono nagrody i wyróżnienia.

Ciekawym dopełnieniem całości były wystawy ukazujące zawody nauczane niegdyś w tej szkole: hafciarstwo, koronkarstwo, krawiectwo, dziewiarstwo, tkactwo, stolarstwo i galanteria drzewna. Zebrani obejrzeli także wystawy autorskie dwójki absolwentów szkoły: Pani Jadwigi Śliwy- w zakresie haftu i koronek, oraz prace rzeźbiarskie i stolarstwo artystyczne Pana Mateusza Pałubiaka.

Współorganizatorem uroczystości było powstałe w tym roku przy ZSZ Stowarzyszenie Szkolnictwo Zawodowe w Bobowej Wczoraj, Dziś i Jutro, którego staraniem wydano na tą okoliczność broszurę szerzej ukazującą ostatnie 20 lat działalności tej placówki.

Podkreślając rangę i ważną rolę ZSZ w Bobowej dla lokalnego środowiska, w ciepłych słowach do zebranych zwrócili się: poseł na sejm Pani Barbara Bartuś, senator RP Pan Wiktor Durlak, radna sejmiku wojewódzkiego Pani Jadwiga Wójtowicz, przedstawiciele starostwa powiatowego w Gorlicach: Pan Stanisław Kaszyk, Adam Urbanek, Jerzy Nalepka, Krzysztof Flądro, Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, wicekurator Pani Halina Cimer, przedstawiciel gorlickiego oddziału OHP Pan Piotr Dziedzina oraz przedstawiciel firmy Fakro Pan Piotr Michalik.

Całość zakończono wspólną biesiadą w Domu Weselnym "Bobowianka", która była doskonałą okazją do wspomnień, spotkania nauczycieli z absolwentami, nie kończących się rozmów
i dobrej, wesołej zabawy.

Wszystkim, którzy nas wsparli oraz zechcieli być z nami w tym ważnym dla szkoły dniu składamy serdeczne podziękowania.

                                                                                               opracował: Janusz ŚredniawaComments