Aktualności‎ > ‎

Narodowe Czytanie „Wesela”

opublikowane: 29 lis 2017, 21:50 przez Tomasz Gucwa
  
 
Tegoroczne obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej stały się częścią Narodowego Czytania – akcji zainicjowanej w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta RP B. Komorowskiego i kontynuowanej z wielką dbałością przez obecnego Prezydenta P. A. Dudę.
    W roku 2017 czytane jest „Wesele” , najbardziej znany i ceniony utwór Wyspiańskiego, którego narodowe i patriotyczne przesłania pokazują konieczność jedności społeczeństwa w ważnych dla ojczyzny sprawach ponad wszelkimi,  nieuniknionymi podziałami. 
Obchodzony 28 listopada, w rocznicę śmierci artysty, Dzień Patrona stał się doskonałą okazją, aby w taki właśnie sposób przybliżyć wszystkim uczestnikom to ponadczasowe dzieło. 
Dzień ten szczególnie zapamiętają uczniowie klas pierwszych, którzy po wspólnej Mszy Świętej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Pani Ewa Brońska, nauczyciel języka polskiego, która dokonała wyboru scen oraz utworów muzycznych, wprowadzających widzów w atmosferę dziewiętnastowiecznego chłopskiego wesela w podkrakowskiej wsi.
    W charakterystyczne postacie dramatu wcielili się występujący w strojach nawiązujących do epoki - dyrektor szkoły Pani Barbara Wołkowicz oraz nauczyciele: Alicja Iwańska, Cecylia Ligęza, ksiądz Jarosław Kokoszka, Piotr Ptaszkowski, Wojciech Szafraniec i Janusz Średniawa, a także uczniowie szkoły oraz gościnnie uczniowie gimnazjum w Bobowej, Siedliskach i Brzanie. 
Całości dopełniła oryginalna dekoracja nawiązująca do wnętrza bronowickiej izby wykonana pod kierunkiem Pani Janiny Maliniak.
    Dużą i bardzo miłą niespodziankę sprawił zespół wokalno-instrumentalny złożony z uczniów Szkoły Podstawowej w Bobowej, który pod opieką dyrektora  Pana Adama Urbanka i Pani Marty Michalik zagościł w szkole, dając, nawiązujący klimatem do wesela, koncert regionalnych utworów.
Na zakończenie wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani tradycyjnym weselnym kołaczem, specjalnie przygotowanym na tą okoliczność.
                                                                  opracował: Janusz Średniawa

Galeria


Comments