Aktualności‎ > ‎

„Mini Poradnik” - koronawirus

opublikowane: 8 kwi 2020, 01:21 przez Tomasz Gucwa
Radzenie sobie ze stresem, lękiem związanym z epidemią.

W różnych sytuacjach życiowych każdy przeżywa lęk, strach, może on przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. W czasie epidemii koronawirusa zwiększony lęk występuje u większości z nas. Wszystkie lęki wynikają z niepewności, niepokoju, że człowiek nie poradzi sobie z tym, co przyniesie życie – z konkretnymi sytuacjami.

Jak zadbać o swoją psychikę w czasie epidemii?

Eksperci radzą:
1) Wiedzę na temat epidemii czerp z wiarygodnych źródeł informacji – są nimi strony internetowe:
    a. - rządu: https://www.gov.pl/web/koronawirus
    b. - Ministerstwa Zdrowia: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci

Ogranicz czas który poświęcasz na śledzenie informacji o epidemii w ściśle określonej stałej porze aby być zorientowanym ale nie przytłoczonym nadmiarem informacji.

2) Bądź w kontakcie z innymi ludźmi.
Mimo wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się aby zachować dobrą kondycję psychiczną należy utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Poprzez rozmowy przez telefon, komunikatory internetowe można uzyskać wsparcie i pociechę w trudnych chwilach. Rozmawiaj z najbliższymi o swoich obawach, rozterkach, emocjach. Taka rozmowa może
bardzo pomóc. Jeżeli jest potrzeba można skorzystać ze specjalnych telefonicznych lub internetowych ośrodków wsparcia psychologicznego, taką pomoc można uzyskać m. in. Dzwoniąc pod numery: 800 702 222, 800 100 102, 116 123.

3) Pomagaj innym.
Pomaganie innym przynosi korzyści psychologiczne także tym którzy pomagają. Pamiętać należy aby pomagać na tyle na ile jest to możliwe w czasach epidemii, czyli z zachowaniem zalecanych przez służby sanitarne środków ostrożności i higieny.

4) Miej plan działania.
 W czasie gdy musimy pozostawać w domu warto zaplanować sobie czas, co pomoże nam
uniknąć chaosu i zmniejszy poziom niepewności.

5) Zadbaj o swoje ciało
Dobra kondycja fizyczna organizmu, którą zapewnia m. in. zdrowa dieta, picie odpowiedniej ilości wody, właściwa higiena i regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na stan psychiki. 

6) W miarę możliwości rób to co lubisz.
Zdarza się, że z powodu lęku, napięcia i przygnębienia ludzie rezygnują z podejmowania aktywności, które do tej pory sprawiały im radość. Eksperci radzą, aby na ile jest to możliwe kontynuować i rozwijać swoje hobby i pasje, można też uczyć się nowych rzeczy i znajdować nowe formy relaksu.

7) Dobrze się wysypiaj.
Na naszą kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną wpływa odpowiednia ilość i jakość snu, dlatego należy wypracować sobie dobre i stałe nawyki związane z nocnym wypoczynkiem.

Opracowano na podstawie Serwis Zdrowie PAP
Comments