Aktualności‎ > ‎

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT MŁODZIEŻOWY „MY I WODA” Z UDZIAŁEM UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH W BOBOWEJ

opublikowane: 29 mar 2019, 05:06 przez Alicja Iwańska   [ zaktualizowane 2 kwi 2019, 10:58 przez Tomasz Gucwa ]

 

   W dniach 09.03 - 16.03.2019 uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Wyspiańskiego w Bobowej w składzie: Klaudia Gniadek, Arkadiusz Kasprzycki, Krystian Król, Maciej Myśliwiec wraz z grupą młodzieży reprezentującą gorlicki hufiec wzięli udział w międzynarodowym projekcie młodzieżowym „My i woda” finansowanym z programu Erasmus+. 

            W działaniu uczestniczyła 32 osobowa grupa młodzieży oraz kadra z organizacji partnerskich z Rosji – Kaliningrad State Technical University, Armenii – Gyumri Youth Initative Centre oraz Słowacji – Centrum Wolnego Czasu. Małopolską WK OHP reprezentowała młodzież z 6-38 Hufca Pracy w Gorlicach.

            Głównym tematem projektu były sposoby wykorzystania wody przez człowieka na przykładach gospodarowania zasobami w krajach, z których pochodzili uczestnicy. Zajęcia dla młodzieży odbywały się w terenie. W Krynicy-Zdroju dotyczyły wykorzystania wód mineralnych oraz zagadnienia naśnieżania w stacjach narciarskich. Zaprezentowane zostały również zagadnienia z zakresu turystyki. W trakcie zajęć nad zaporą czorsztyńską oraz w Zakopanem uczestnicy poznali gospodarkę wodną w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ważnym punktem programu było przygotowanie „Mapy rozkładu śmieci”. Do jej wykonania zostały wykorzystane odpady zebrane przez grupę w trakcie Eko-patrolu. W ramach współpracy ze środowiskiem przeprowadzono także wspólne zajęcia dziennikarskie beneficjentów z młodzieżą z Pałacu Młodzieży z Nowego Sącza oraz z wolontariuszami z Ukrainy i Chorwacji.

            Ponadto w programie znalazły się wieczory narodowe, degustacja dań regionalnych, konkursy i gry przygotowane przez uczestników z każdej grupy. Organizator zadbał również o odpoczynek – zajęcia integracyjne realizowano w Parku Linowym w Czarnym Potoku, na basenie w Nowym Sączu oraz w kręgielni w Hotelu Beskid. Projekt „My i woda” był projektem ekologicznym, w którym zaplanowano minimalne zużycie papieru, w związku z tym zostały przygotowane przez młodzież bannery w wersji elektroniczne oraz filmy promujące projekt.