Aktualności‎ > ‎

Jak zadbać o dobre samopoczucie w czasie epidemii i radzić sobie z ograniczeniem aktywności fizycznej?

opublikowane: 18 maj 2020, 05:20 przez Tomasz Gucwa
Wszędzie słyszymy informacje o koronawirusie, o kolejnych statystykach chorych, każdy zastanawia się jak sobie poradzić z tą nową sytuacją i przetrwać trudne chwile. Potrzeba czasu aby przystosować się do nowych warunków innych niż te, które znaliśmy do tej pory. Pomimo trudnych chwil skupmy uwagę na tym co ważne.

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na to co możemy zrobić z tą sytuacją. To co teraz możemy zrobić to zadbać o siebie i swoich bliskich.

Koronawirus to przymusowa izolacja, która na dłuższą metę jest trudna ponieważ człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktów z innymi. Dlatego ten czas możemy dobrze wykorzystać na rozmowy, zadzwońmy, napiszmy do znajomych, przyjaciół. Rozmawiajmy z innymi, mówmy o swoich emocjach, obawach, wysłuchajmy drugiej osoby, podczas takich rozmów możemy się dowiedzieć jak inni sobie radzą z tą trudną sytuacją, zawsze możemy skorzystać z dobrej rady innych. Bardzo ważne są bliskie osoby, którym można się wygadać, z którymi można pożartować, u których można znaleźć wsparcie i również samemu udzielić go innym.

Postarajmy się robić rzeczy na które do tej pory brakowało nam czasu, np. przeczytajmy wartościową książkę, obejrzyjmy dobry film, nadróbmy zaległości w nauce. Wykorzystajmy ten czas na robienie rzeczy, które wcześniej sprawiały nam radość, przyjemność, dołączmy do grup zainteresowań na portalach społecznościowych. Jeśli nie mamy swojego hobby , spróbujmy je odkryć. Możemy zaangażować się w jakąś inicjatywę i zrobić coś dobrego dla innych, co sprawi, że sami poczujemy się dumni.

Dbając o odporność naszego organizmu pamiętajmy o prawidłowym odżywianiu, starajmy się spożywać regularne posiłki (bez podjadania) dostosowując dla siebie odpowiednie porcje. W jedzeniu ograniczmy ilość cukrów prostych, słodycze i żywność wysoko przetworzoną. Spożywajmy pełnoziarniste produkty zbożowe, jedzmy dużo warzyw i owoców, dostarczajmy organizmowi odpowiednią ilość wody. Spróbujmy poeksperymentować w kuchni, przygotujmy dla siebie i bliskich jakąś potrawę, której nigdy nie mieliśmy czasu przetestować.

W naszym codziennym rytmie dnia pamiętajmy o tym jak ważny dla zdrowia jest ruch. Aby się nie zasiedzieć, ćwiczmy np. z muzyką, zacznijmy od kilku ćwiczeń dziennie dostosowanych do swoich preferencji i możliwości. Rozpoczynamy od tego co najprostsze i stopniowo dodajemy kolejne ćwiczenia budując swój zestaw ćwiczeń. Możemy się porozciągać, zrobić serię skłonów, przysiadów lub brzuszków. Sport oznacza produkcję hormonów szczęścia, więc od razu możemy poczuć się lepiej, a dodatkowo spalimy zbędne kalorie. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wybierzmy się sami lub z psem na spacer. Zainteresujmy się czy może ktoś starszy z sąsiedztwa nie ma psa którego moglibyśmy wyprowadzać.

W tych czasach kryzysu chociaż jesteśmy osobno, każdy w swoim domu, odkrywajmy aspekty które łączą nas z innymi ponieważ wszyscy potrzebujemy tego samego czyli – zdrowia i poczucia bezpieczeństwa.


Comments