Aktualności‎ > ‎

Jak dobrze zorganizować sobie naukę w domu?

opublikowane: 27 kwi 2020, 01:39 przez Tomasz Gucwa
Kilka praktycznych porad.

Co możemy zrobić aby nam się lepiej uczyło? Należy zwrócić uwagę na pewne aspekty, które przyczyniają się do lepszego komfortu nauki, a co za tym idzie do lepszego opanowania wiedzy.
  •  Powinniśmy zaplanować sobie czas na naukę, ustalając godziny w których się uczymy, jest to bardzo ważne podczas domowej nauki. Dbamy o to, żeby w tym czasie nic nas nie rozpraszało. Przeglądamy materiał do opanowania, jeśli jest taka potrzeba to dzielimy go na mniejsze porcje.
  • Zwracamy uwagę na otoczenie w którym się uczymy – są czynniki, które mogą wpływać na obniżenie poziomu koncentracji. Naszą uwagę rozpraszać może bałagan panujący w pomieszczeniu, włączony telewizor, grające radio czy niewygodne miejsce do siedzenia. Należy przystosować miejsce do nauki tak aby było ono dla nas przyjazne. Zwracamy uwagę na dobre oświetlenie, dobieramy wygodne krzesło, często wietrzymy pokój, podczas nauki staramy się nie kontaktować z innymi osobami które mogą nas rozpraszać.
  • Powinniśmy zwrócić uwagę na czynniki wewnętrzne, które mogą wpływać negatywnie na jakość naszego uczenia się, a mianowicie: brak motywacji, złe samopoczucie, zmęczenie fizyczne i psychiczne.
  • Starajmy się w trakcie nauki wykorzystywać wszystkie zmysły, nie skupiajmy się tylko na czytaniu tekstu i próbach zapamiętania, ale również patrząc, słuchając, notując, rysując, powtarzając na głos z pamięci zapamiętane informacje.
  • Róbmy notatki – w ten sposób również się uczymy . Notatki róbmy w sposób czytelny i przejrzysty na jednej stronie kartki aby łatwiej nam było później je przeglądać, używajmy różnych kolorów, podkreśleń. Dobrą praktyką jest podzielenie kartki na dwie kolumny. W pierwszej , większej zapisujemy bardziej rozległe i szczegółowe notatki, a na drugiej krótsze zdania i hasła, utworzone z notatek pierwszej kolumny.
  • Powtarzajmy opanowany materiał, przejrzenie i powtórzenie najważniejszych informacji pomoże nam zapamiętać ich jak najwięcej.
  • Starajmy się dobrze wysypiać, zrelaksować i wypoczywać. Przedstawione porady mogą nam pomóc w lepszej organizacji procesu uczenia się, a co za tym idzie w osiągnięciu większych efektów nauki.

Powodzenia!
Comments