Aktualności‎ > ‎

Gwarancja zatrudnienia – zachętą do nauki!

opublikowane: 29 mar 2018, 13:47 przez Renata Pękala

 

          Kiedy kilka lat temu w szkolnictwie ponadgimnazjalnym zaczęto nieśmiało mówić o konieczności zmiany myślenia młodych ludzi
w kwestii wyboru zawodu wielu uczniów i ich rodziców podchodziło do tego problemu z rezerwą. Nic jednak tak nie weryfikuje wspomnianych
 postaw jak zetkniecie się z realnym rynkiem pracy. Dziś już nikt nie neguje słuszności decyzji młodych ludzi, którzy wybierając technika lub szkoły branżowe uzyskują zawód, dający im szansę niemal natychmiastowego zatrudnienia i zarabiania pieniędzy, o których absolwenci szkół ogólnokształcących i wielu kierunków studiów mogą tylko pomarzyć.

To naturalna konsekwencja szybkiego rozwoju gospodarczego, a w szczególności takich działów gospodarki jak: budownictwo, transport, sektor  IT, handel, usługi i inne. Dziś opłaca się być fachowcem, coraz częściej można wybierać pomiędzy ofertami pracy w kraju i za granicą. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się także na prowadzenie własnej działalności gospodarczej dzięki ulgom i ułatwieniom na starcie. Wybór takiej drogi nie zamyka szans na dalsze dokształcanie się dzięki elastycznym rozwiązaniom i udogodnieniom.

          „Pracodawcy, z którymi szkoła współpracuje, ze względu na ogromną ilość zleceń chętnie zatrudniają uczniów w ich wolnym czasie dając im szansę dodatkowego zarobku. Szczególnie uczniowie klas budowlanych mogą wybierać w takich ofertach. Po ukończeniu szkoły prace podejmują natychmiast. – mówi Alicja Iwańska – kierownik szkolenia praktycznego w ZSZ w Bobowej.

Podobnie uczniowie uczący się w zawodach mechanik samochodowy, informatyk, fryzjer, sprzedawca i innych.

Uczniowie chętnie korzystają z dodatkowych, bezpłatnych kursów zawodowych, które podnoszą ich kwalifikacje i są dobrze widziane przez   pracodawców jak np. kurs spawania, operatora koparko-ładowarki, wózków widłowych i inne.

          „Odwiedzający nasze budowy uczniowie często w pierwszej kolejności pytają o zarobki. Są wysokie, ale w zamian wymagam fachowości i zaangażowania w pracy oraz otwarcia na nowe technologie. Bez tego trudno dziś sprostać wysokim wymaganiom klientów” – mówi Sławomir Średniawa – właściciel dobrze prosperującej firmy z branży budowlanej.

Analitycy rynku pracy są zgodni co do tego, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników będzie coraz większe a wzrost zamożności społeczeństwa Zwój: poziomy: 1już znacznie przekłada się na ich zarobki.

Powinno to dać istotne wskazówki młodym ludziom stojącym u progu wyboru dalszej drogi kształcenia.

 

                                                                                Źródło: ZSZ w Bobowej

                  
                 


               

Comments