Aktualności‎ > ‎

Dzień Patrona w naszej szkole.

opublikowane: 29 lis 2015, 14:55 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 2 gru 2015, 12:44 ]
     W piątek 27 listopada, po raz kolejny społeczność naszej szkoły obchodziła Święto jej patrona Stanisława Wyspiańskiego. Był to wyjątkowy dzień szczególnie dla uczniów klas pierwszych, którzy złożyli  uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

Uroczystość miała podniosły, nasycony elementami patriotycznymi charakter. Rozpoczęła się wspólnym przemarszem i okolicznościową Mszą Świętą
w bobowskim kościele. Miło nam było przyjąć w tym dniu szanownych gości w osobach senatora RP Stanisława Koguta, wicestarosty powiatu gorlickiego Jerzego Nalepki, radnych powiatu Zygmunta Fryczka oraz Adama Urbanka, dyrektorów miejscowych gimnazjów, pracodawców i przedstawicieli OHP a także licznego grona rodziców uczniów klas pierwszych.

     Część artystyczna obejmowała w ciekawy sposób ukazane życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego,
 ze szczególnym wskazaniem jego związków z Bobową. Wyjątkowo akcentowano udział dawnego Zespołu Pieśni
 i Tańca KORONKA w realizacji filmu Andrzeja Wajdy na podstawie dramatu „Wesele”.

     Pomysłodawcą i autorem scenariusza tegorocznych obchodów była Pani Ewa Brońska. Jej starania doprowadziły do wizyty i możliwości posłuchania wspomnień z planu filmowego dawnych członków zespołu Koronka
oraz uświetnienia piątkowego święta barwnym i żywiołowym występem tegoż zespołu w obecnym składzie.

O właściwy poziom artystyczny występów wokalno- teatralnych zadbał pan Piotr Ptaszkowski. Ciekawą prezentację multimedialną przygotowała Pani Renata Pękala i Pan Tomasz Gucwa a stosowną dekorację  wykonał zespół pod kierunkiem Pani Janiny Maliniak.

     Jak co roku nagrodzono laureatów konkursów tematycznie związanych z osobą naszego Patrona. W konkursach oprócz uczniów naszej szkoły i okolicznych gimnazjów wzięli również udział przedstawiciele Dziennego Ośrodka Wsparcia w Bobowej oraz WTZ w Stróżach.

W całe przedsięwzięcie zaangażowano dużą grupę uczniów naszej szkoły, którzy jak było widać, zdecydowanie stanęli na wysokości zadania, za co im serdecznie dziękujemy. Profesjonalną obsługę dźwięku i obrazu zapewnili uczniowie Damian Nowak, Jacek Kopka oraz Sławek Ligęza.

Po części oficjalnej wszystkich szanownych gości zaproszono do spotkania i rozmów przy wspólnym stole obficie
 i wykwintnie przygotowanym przez  nasze niezawodne koleżanki ze szkoły i internatu.

     Mamy nadzieję, że w tym zabieganym i często chaotycznym świecie choć przez chwilę skupiliśmy się na rzeczach ponadczasowych i ważnych, o których tak często na co dzień zapominamy. Święto to dobry moment aby chociaż w części spróbować sprzeciwić się słowom Stanisława Wyspiańskiego „Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy, a tu pospolitość tłoczy, włazi w usta, uszy, oczy…”

 

                                                                                          opracował: Janusz Średniawa

DZIEŃ PATRONA 27_11_2015


 

Comments