Aktualności‎ > ‎

31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

opublikowane: 26 maj 2020, 04:17 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 2 cze 2020, 02:54 ]

Palenie tytoniu a koronawirus 

Światowy Dzień Rzucania Palenia - PSSE w Rawie MazowieckiejPalenie to nie „Słaby Charakter” czy  „Brak Silnej Woli”. To uzależnienie, które powoduje, że osoba chora kontynuuje palenie. To przewlekła
i nawracająca choroba, która niszczy ciało, zmienia myślenie i sposób zachowania.

Wszystkie wyroby tytoniowe zawierają bardzo silnie uzależniającą substancję –nikotynę. Nikotyna jest substancją psychoaktywną, która zmienia pracę mózgu i wpływa na stan emocjonalny oraz fizyczny osoby która jej używa. Większość użytkowników wyrobów tytoniowych po krótkim czasie palenia papierosów odczuwa przymus ich stosowania i dolegliwości fizyczne, jeśli nie przyjmą kolejnej dawki nikotyny. Każdy, kto stosuje produkty zawierające nikotynę  czyli  papierosy, e-papierosy, ryzykuje, że się od nich uzależni.

Dlaczego warto rzucić palenie?

To proste – rzucenie palenia to najlepszy sposób na ochronę i poprawę swojego stanu zdrowia. Odstawienie wyrobów tytoniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu problemów, w tym co najważniejsze, problemów zdrowotnych z którymi wiążą się trudności, ból i cierpienie zarówno osoby palącej jak i jej bliskich.

Rzucenie palenia redukuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym:

· NOWOTWOROWYCH

· UKŁADU  KRĄŻENIA

· UKŁADU  ODDECHOWEGO

Na łamach prestiżowego czasopisma „The New England Journal of Medicine” zostały opublikowane badania, z których wynika, że palacze , którzy zachorują na COVID-19, są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć niż inni pacjenci z tą chorobą. Palacze są szczególnie zagrożeni  ciężkim przebiegiem COVID-19, ponieważ choroba atakuje układ oddechowy, a przecież palenie tytoniu uszkadza drogi oddechowe
i płuca.
Koronawirus powoduje wzmożone 
włóknienie płuc, które  może występować również u osób młodych, które wdychają zanieczyszczone  powietrze, palą papierosy lub e-papierosy.

Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym, a nawet estetycznym.

ZASADA  ABC

A - ABSTYNENCJA -  nie zaczynaj palić! Nie wiesz, jak zareaguje Twój organizm i czy w szybkim czasie się nie uzależnisz.

B - BEZWZGLĘDNIE  RZUĆ  PALENIE! Jeśli palisz, rób wszystko co w Twojej mocy, żeby rzucić palenie. Nie poddawaj się przy niepowodzeniach, podejmuj kolejne próby i szukaj specjalistycznej pomocy.

C - CHROŃ  SIEBIE  I  SWOICH  BLISKICH! Unikaj przebywania w towarzystwie osób palących
i miejscach, w których się pali. Stań się rzecznikiem wspólnej idei- świata bez papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Otwarcie deklaruj, że nie palisz. Nie dawaj przyzwolenia na palenie.

Każdy kto pali, może  przestać palić! Często jest to długotrwały proces w którym przeplatają się okresy abstynencji, nawrotów i podejmowania kolejnych prób odstawienia papierosów. Rzucenie palenia jest korzystne dla zdrowia, nawet wtedy, gdy wystąpiły już pierwsze zdrowotne konsekwencje używania wyrobów tytoniowych.

Ważne fakty związane z tytoniem:

· Palenie zabija

· Palenie jest niemodne

· Dym tytoniowy powoduje choroby u niepalących

· Nie ma bezpiecznego papierosa, ani bezpiecznej dawki dymu

· Kobieta, która chce zostać matką nie powinna palić.

 

Kiedy rzucasz palenie, unikaj:

· osób palących, które nie respektują prawa innych do niepalenia

· sytuacji i osób, które silnie kojarzą  się z paleniem

· wszystkiego co osłabi Twoją zdolność do walki z samym sobą.


 16 listopada 2017. Światowy Dzień Rzucania Palenia - Turek24 ...


Palaczom życzymy  powodzenia w zerwaniu z nałogiem!

 

Comments